The GHS Annual Conference

The GHS Annual Conference is a great place for scholars and enthusiasts of German history to meet and share their ideas. The conference is hosted at a different venue in the UK or Ireland every year, and features a wide range of speakers on many subjects of German history.

The Society invites historians of Germany from all parts of the world to submit panel proposals on their research topics in German history broadly conceived, including the history of German-speaking people within and beyond Europe, from the medieval period to the present day. Postgraduate students are explicitly encouraged to participate in panels or to submit their own panel proposals or individual papers. The annual conference is intended to offer a friendly, constructive environment in which to present work completed and work in progress to a specialist audience.

See this year’s upcoming conference below, or peruse our archive of previous conferences.

Download this year’s call for papers here:

UPCOMING 2022

German History Society Annual Conference 2022

This year the German History Society annual conference will be hosted at Sheffield Hallam University from the 8th – 10th September.

The window for submitting proposals for panels, round-tables, and papers has officially closed.

This years conference will feature the following keynote speakers:

Walter Sauer (University of Vienna)

Hannah Murphy (King’s College London)

Gerhild Scholz Williams (Washington University in St. Louis)

Conference Schedule 2022:

THURSDAY AFTERNOON PRE-SESSION:

GHS COMMITTEE MEETING

followed by

PUBLICATION / GRANT-WRITING WORKSHOP for postgraduates and ECRs

featuring past and present editors of German History and the GHS Book Series

THURSDAY EVENING:

5-6pm

Registration opens

6-7.30pm

Key Note Lecture 1: Walter Sauer (University of Vienna): Habsburg’s Colonial Empire and Austrian Identity

7.30-8.15pm

Wine Reception

FRIDAY MORNING SESSION 1: 9.00-10.30am

Panel 1Early Modern Maritime Networks and Imaginaries

Chair: Karin Friedrich (Aberdeen)

‘“Jenseits Meers”: Elizabethan England and the Sea in German Print’ – Kate Shore (Oxford)

‘The Baltic Networks of the Duchy of Courland in the Seventeenth Century Atlantic: Debunking National Narratives’ – John Freeman (Cambridge)

Panel 2*Imperial Afterlives: Life in the Wake of the German Empire, 1918-1934

Chair: Matthew Stibbe

‘Rethinking Imperial Collapse’ – Jean-Michel Johnston (Cambridge)

‘Divorcing the dynasty: Revolution, state-building, and the fate of royal property, 1918-1930’–Jonathan Triffit (Independent Researcher)

‘Creating International Zones in the Wake of Empire’ – Anna Ross (Warwick)

Panel 3West German Press Culture and Scandal

Chair: Chris Dillon (KCL)

‘“When they said setting up a US court would cause difficulty, we never imagined anything like this”: The Contested Legitimacy of the United States Court for Berlin’ – Clare Copley (University of Central Lancashire)

‘From Community to Confrontation: Student Newspapers in Early West Germany’ – Rory Hanna (Sheffield)

‘Two Fathers and Train Drivers in Skirts: “Importing Identities” and Trans Moral Panics in the West German Press in the 1970s’ – Bodie Ashton (Erfurt)

10.30-11am

Break

FRIDAY MORNING SESSION 2: 11am-12.30pm

Panel 4*Metal Utopias: Imaginaries of Resources and Society in the Early Modern Era*

Chair: Dr. Allison Stielau (UCL)

‘Half-Transformed Matter: Partially Processed Quartz Carvings and Faulty Bronze in Early Modern Germany (1500-1600)’ – Agnieszka Dziki (Warsaw)

‘God, Mining, and Alchemy in the 16th Century Illustrated Works by Martin Stürtz’ – Sergei Zotov (Warwick)

‘A Most Joyous Mining Town. Urban Resource Imaginaries in the 17th Century’ – Mirjam Hähnle (GHIL)

Panel 5*Women in the Archive in Germany’s Century of Extremes*

Chair: Joseph Cronin (QMUL)

‘Stories with no Archive – Women Zionists in West Germany’ – Tabea Richardson

‘Building a Feminist Archive: Archiv GrauZone, Gender and Reunification’ – Jane Freeland (GHIL)

‘Exile and the Archive: Writing Women’s Intellectual History at the Extremes’ – Emily A. Steinhauer (GHIL)

Panel 6Colonial Imaginaries

Chair: Robbie Aitken (Sheffield Hallam)

‘The Man in his Primitive Palace: Carl Alexander Simon and the German Imagination of Southern Chile’ – Miguel Angel Gaete (York)

‘Images of German Colonies and People in Children’s Literature 1884-1918’ – Les Newsom (UCL)

‘Fritz Riebisch and the First German Colonial Traveling Exhibition (Dekowa), 1926-1931’ – Jeff Bowersox (UCL)

12.30-1.30pm

Lunch

FRIDAY AFTERNOON SESSION 1: 1.30pm-3pm

Panel 7*Corporeal Boundaries and the Extended Early Modern Body*

Chair: Stefan Hanß (Manchester)

‘Coping with Crisis: The Role of Permeable Corporeality in Accounts of Seventeenth-Century Warfare’ – Regine Maritz (Berne)

‘Skin, Materials and Medicine in Northern Renaissance Art’ – Amelia Hutchinson (Cambridge)

‘The Boundaries of Body Size in Early Modern Germany’ – Holly Fletcher (Manchester)

Panel 8 – *Strikes, Work Refusal and Economic Emergency in Germany, 1916-1918*

Chair: Helen Roche (Durham)

‘Soldiers on the Labour Front: Military Strike-Breaking and Work Discipline in Wartime Berlin, 1917-18’ – André Keil (Liverpool John Moores University)

‘The Fight Against Work-Refusers in Occupied France and Belgium and in Munich/Upper Bavaria, 1916-18’ – Matthew Stibbe (Sheffield Hallam University)

‘Feeding War or Revolution? The Strikes over Contraband Food in Summer 1918’ – Andrew Donson (University of Massachusetts, Amhurst)

Panel 9Postwar Transnational Perspectives

Chair: Emily Steinhauer (GHIL)

‘“They will be ambassadors for peace and democracy”: Recuperative Holiday Initiatives for German Children in the Aftermath of the Second World War’ – Lorraine McEvoy (Trinity College Dublin)

‘Greek Women with Same-Sex Desires and Migration to West Germany, 1960s-1980s’ – Nikolaos Papadogiannis (St Andrews)

‘“Adiós, amigo Willy”. Transnational Ties and Personal Networks Between Germany and Spain: Democracy, Social Democracy and Internationalism in the late Cold War.’ – Marina Perez De Arcos (Oxford)

3-3.30pm

Lunch

FRIDAY AFTERNOON SESSION 2: 3.30-5pm

Panel 10Revolutionary Strategies

Chair: Nadine Rossol (Essex)

‘“The army of Austria […], in many ways is little better than a red guard”: The Austrian Officer Corps, Between Social Democracy and Monarchism in the Wake of the Collapse of the Habsburg Empire, 1918-1927 – Eamonn Milliken (Maynooth)

‘Women’s Salons and Associations: Revolutionary Sociability in Munich during the German Revolution 1918-1919’ – Clotilde Faas (Neuchâtel)

‘Midwives and Strategies on Reforming Midwifery in Germany 1918-1945’ – Sophia Koenig (Leipzig)

Panel 11*Prisoner Societies, Space and Architecture in Nazi Concentration Camps*

Chair: Paul Moore (Leicester)

‘Spatial Perpetration: Dachau, the SS and the Limits of Architecture’ – Jessica Cretney (De Montfort University)

‘The Nation in the Barracks: Social Organisation among Norwegian Political Prisoners in Sachsenhausen’ – Karianne Hansen (Leicester)

‘Friendships as “Spaces” of Emotional Refuge in the Mauthausen Concentration Camp’ – Paul O’Shea (Leicester)

Panel 12*“Keine Frauen im Politbüro”: Women shaping official discourse in the GDR*

Chair: Jane Freeland (GHIL)

‘“An Hilde Eisler’s Magazin”. Scopes of (inter)action in the GDR Press Landscape’ – Lisa Städtler (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)

‘“In the hope you will understand as a woman” – East German Women and the DFD Eingaben Process’ – Anna McEwan (Glasgow)

‘“Women as Personality” – The Ethicist Helga Hörz and the UN Decade of Women’ – Lea Börgerding (Freie Universität Berlin)

5-5.15pm

Break

5.15-6.45pm

Keynote Lecture 2: Hanna Murphy (King’s College London), Samuel Brun’s Schiffahrt: Artisanal Ethnography and Race-Making in Early Modern Europe

7pm-

Conference Dinner (Hallam View)

SATURDAY MORNING SESSION 1

9-10.30am

Annual General Meeting of the German History Society

10.30-11am

Break

SATURDAY MORNING SESSION 2: 11am-12.30pm

Panel 13Early Modern Male Subjectivities

Chair: David Lederer (Maynooth)

‘A Male Consort in a Time of Turmoil: Francis Stephen of Lorraine, 1736-45’ – Noé Vagner-Clévenot (Oxford)

‘Adam Bernd and the Pietist Representation of Mental Illness in Early 18th-Century Germany – Thomas Appleby (Maynooth)

Panel 14Round table panel: ‘Living the German Revolution 1918-19: Expectations, Experiences, Responses’

Chair: Matthew Stibbe (Sheffield Hallam)

Commentators: Moritz Föllmer (Amsterdam), Anita Klingler (Sheffield), Nadine Rossol (University of Essex)

Respondents: Chris Dillon (KCL), Benjamin Ziemann (Sheffield)

Panel 15Twentieth-Century Eugenics

Chair: Paul Moore (Leicester)

‘The Zurich Moment of European Eugenics’ – Constantin Kilcher (Cambridge)

‘Denied a Certificate of Fitness to Marry: The Nuremberg Race Laws as a Threat to Black German Families’ – Robbie Aitken (Sheffield Hallam)

‘”The Applicant for Naturalisation Should be Healthy and Able to Work”: “Health”, Discrimination, and the Afterlife of Eugenics in the Naturalisation Practice of West Germany – Nicholas Courtman (KCL)

12.30pm-1.30pm

Lunch

1.30-3pm

Key Note Lecture 3: Gerhild Scholz Williams (Washington University in St.Louis), The Global and the Local: The World According to Erasmus Francisci (1627-1694)

3pm

Conference ends